Moodle internet tabanlı ders ve web sitesi oluşturmak için bir yazılım paketidir. Moodle 138 ülkede kullanılmakta olup, 77 ayrı dil desteği vermekte ve 75000 kayıtlı kullanıcısı bulunmaktadır. Moodle php tabanlı açık kaynak kodlu online eğitim sistemidir. Dersler modüller halinde kurulmaktadır. Linux, Unix, Windows ve Mac OS X işletim sistemlerine destek vermektedir. Deneme sürümü ve yardım sistemine internet anında ulaşılabilmektedir. GPL lisansı ile birlikte kullanılmakta ve portal mantığıyla yönetilmektedir. SSL, TSL desteği vermekte ve plugin’ler modul şeklinde yüklendiği için portal yönetimi yapmış kişiler için oldukça kolay bir sistemdir.

Moodle programını kurmadan önce bir takım programların kurulması gerekmektedir. Aşağıda bunlar kısaca anlatılmış ve bu programların nasıl elde edileceği belirtilmiştir. Php, sunucu taraflı çalışan ve html içine yerleştirilme prensipli bir script dilidir. Bir html sayfasının içine gömülen, sayfa her ziyaret edildiğinde çalıştırılacak olan açık kaynak kodudur ve internet sayfasından indirilebilmektedir.

Mysql, Php gibi yüksek performansa sahip bir web sunucu gibi arka planda çalışabilen her an isteklere cevap verebilen bir veritabanı yönetim sistemidir. Mysql’in veritabanında aranılan veriyi bulmak için kullandığı sorgulama dili sql’dir ve internet sayfasından indirilebilmektedir.

Web sunucu olarak Apache web sunucusu kullanılmalıdır. Apache web sunucusu Php gibi açık kaynak kod yazılımına sahip, tamamen ücretsiz ve yüksek bir performansa sahiptir. Apache web sunucu birçok farklı platformda çalışabilir. Bu sistemler yapısı gereği güvenli olarak sunucu çalıştırmaya elverişli değildir. Bu program internet adresinden indirilebilmektedir adresinden gerekli sürüme ait derlenmiş kurulum dosyası indirilebilir. Ancak kaynak dosyalarının indirilmesi ile Windows üzerinde derleme imkanı olmamaktadır.

PhpMyAdmin scripti, tarayıcı üzerinden bir grafik arayüzü sağlayarak daha kolay ve rahat bir şekilde Mysql veri tabanlarını her türlü yönetme şansını verir. sql sorgulamaları gerçekleştirilebilir. Mysql erişim ayarları düzenlenebilir ve internet sayfasından indirilebilmektedir.
Moodle programını da internet sayfasından gerekli olan zip dosyası indirilebilmektedir.

3.1. Moodle’a Ait Veritabanı Kurulumu Moodle kurulumu için gerekli olan dosyalar indirildikten sonra apache serverdaki htdocs klasörü altında moodle klasörü açılarak moodle sisteminin dosyaları bu klasör içine kopyalanır. Daha sonra phpmyadmine girip moodle için kullanıcı ve veri tabanı oluşturmak gereklidir. Resim 3..1.’de PhpMyAdmin programında moodle’da kullanılacak olan veritabanın oluşturulma sayfası gösterilmiştir.

3.2. Moodle’ın Kurulumu

Moodle’in kurulumu aşamasında sisteme yüklenecek olan ders içeriğine göre php.ini dosyasındaki memory_limit kısmında 8 MB ibaresi 16, 32 veya 64 MB olarak değiştirilebilir. Veritabanına ait bilgilerin girilmesi kısmında phpMyAdmin’de yaratılmış olan veritabanına ait bilgiler girilmelidir. Bu kısma ait görüntü Resim’de verilmiştir. Burada moodle sisteminin kendisinin tercih ettiği isim kullanılmıştır.

Moodle Eğitim Yönetim Sistemi İle Örnek Bir Dersin Uazaktan Eğitim Uygulaması

 

Bu aşamadan sonra GPL lisansı onaylanmalıdır. Bir sonraki adımda site değişkenleri ile ilgili bilgileri düzenlemek gerekmektedir. Dil, sunucu saati, ülke, güvenlik vb. bilgiler yer almaktadır. Kuruluma devam edildiğinde site ayarlarını yapmak gerekmektedir. Burada tam site adı kısmına istenilen herhangi bir ifade yazılabilir. Bu duruma ait görüntü Resim’de verilmiştir.

Moodle Eğitim Yönetim Sistemi İle Örnek Bir Dersin Uazaktan Eğitim Uygulaması

 

Diğer bir adımda ise yönetici bilgilerinin girilmesidir. Burada şifre alanını, mail alanını ve şehir alanını tam ve doğru olarak girme zorunluluğu bulunmaktadır.

Böylelikle site yöneticisinin bildirimi Resim’de görüldüğü gibi yapılmış olunur.

baskamoodle

 

Moodle Kurulumunda ve ders oluşturulmasında ayrıntılı bilgi almak için darbirvakitte@gmail.com adresine mail atabilirsniz.

İlgili Yazılar