Cümleme bir kaç yıl evveldi diye başlayacaktım…olmadı olamadı…

Yaşanılandan ve bu yazıya kaynaklık eden “an”ın üzerinden yaklaşık 6 yıl geçmişti.

Ankaralı olanlar ve ankaraya yolu düşenlerin mecburiyetten yolunun düştüğü Konur sokağın tam ortasındaydık… Bir sonbahar günüydü. Henüz Dost kitabevinin önündeki gerginliğimiz devam etmekteydi… Daha Konur 1 sokaktan, konur 2 sokağa geçişlerin üst geçişlerden olmadığı zamanlardı. Daha melih gökçek oradalara el atmamıştı anlayacağınız… Bugün bile neden o tümceyi kurdum dediğim bir andı. Son cümlesi kendine iyi bak, su akar yolunu bulur… diye ayrılmıştık.

Daha önce de kaleme almıştım. Bu sözleri taşıyan türkünün hikayesini fakat şimdi düşündükçe şaşkınlığımı gizleyemiyorum. Sözlerini Ali Çınar’ın kaleme aldığı müziğini ve seslendirmesini ilk defa Ahmet Kaya’nın yaptığı şu destansı ezgi işte… İlk kez dinlenildiğinde farkedemediğimiz ama üst üste dinlediğimizde; kullanılan imgeleri iyi incelediğimizde bir destanın yattığı türküden bahsediyorum, Kendine iyi bak.

Ali Çınar’ın herkes tarafından bilinen ama Ali Çınar’ı bilmediğimiz şiirlerine bir kaç örnek Nefesim,Hevesim; Hep Sonradan…. ve böyle devam edip gitmekte bu liste.

Şarkının bir yerinde … “Bir menekşe kokusunda seni aramak varya” … Menekşeler kokmazlardı halbuki neden bir sevgiyi menekşe kokusundan aramış ki… Belki de o sevginin imkansızlığını anlaytmıştır. Aynı “suya hasret çöllerde, beyaz güllerin bitmesi” sorunsalı gibi…

Yan yana geçen geceler unutulup gider mi?
Acılar birden biter mi?
Bir bebek özleminde seni aramak varya
Bu hep böyle böyle gider mi?

Suya hasret çöllerde beyaz güller biter mi?
Dikenler göğü deler mi?
Bir menekşe kokusunda seni aramak varya
Bu hep böyle böyle gider mi?

Kendine iyi bak beni düşünme
Su akar yatagını bulur.

İçimdeki fırtına kör kurşunla diner mi?
Kavgalar kansız biter mi?
Bir mavzer çığlığında seni aramak var ya
Bu hep böyle böyle gider mi?

Şu kahpe dünya seni bana düşman eder mi?
Dostluklar birden biter mi?
Bir kardeş selamında seni aramak var ya
Bu hep böyle böyle gider mi?

Kendine iyi bak beni düşünme,
Su akar yatağını bulur.

İlgili Yazılar